Pasożyty przewodu pokarmowego
- Twoj-wet Dybska
- Jan 25, 2018
- 2 min read
Tasiemce , glisty , tęgoryjce i włosogłówki są powszechnymi pasożytami przewodu poarmowego u psów. W przypadku młodych, osłabionych bądź staryszy zwierząt, infestacje nimi, mogą okazać się śmiertelne dla państwa pupili.
Objawy , które mogą byc powiązane z pasożytami:
Biegunka ( może być z domieszką krwi)
Utrata masy ciała
Zmiana apetytu
Szorstka, sucha sierść/ włos
Saneczkowanie
Wymioty (w szczególności w przypadku nicieni)
Ogólnie słaby wygląd
Apatia
Rzadszy stolec, niekiedy jaja w odchodach
Bardzo ważne w proflaktyce jest regularne odrobaczanie naszych pupili, zmieniając przy tym preparaty jakimi to robimy.
W ostatnich latach pojawiły się leki przeciwpasożytnicze w sklepach zoologicznych i niestety, życie pokazuje, że brak wizyty u lekarza weterynarii, brak nadzoru nad procesem i doborem substancji leczniczych, może skończyć się bardzo źle dla państwa pupili.
Dlatego gorąco namawiamy na wizyty kontrolne, na pilnowanie zabiegów profilaktycznych ,ale pod okiem fachowca, który zbada i dobierze odpowiedni lek dla waszego przyjaciela. Istotne jest też to, że niekiedy pasożyty te mogą stanowić dużo poważniejszy problem i być zagrożeniem dla zdrowia ludzi.
Należy pamiętać, że wejście do stada/rodziny nowego członka, oznacza podawnie leków odrobaczających dla całej grupy zwierząt i to najlepiej kilka dni po przyjściu do nowego domu.
Poniżej krótkie opisy, miejsca namnażania oraz efekty infestacji pasożytami przewodu pokarmowego

Na rysunku powyżej - widoczne są :
Glisty
Zwykle rozprzestrzeniają się w kale lub podczas ciąży lub karmienia i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia , a nawet życia psów, zwłaszcza szczeniąt.Glisty "objadają „ gospodarza i mogą powodować biegunkę oraz inne, dużo poważniejsze objawy zdrowotne. Ludzie również mogą zarazić się glistami,ale objawy u nich mogą być nawet poważniejsze niż u zwierząt, na szczęście do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko.
Tęgoryjce
Żyjąc głównie w jelicie cienkim, tęgoryjce ssą krew swoich gospodarzy. Szczenięta mogą zarazić się od swoich matek Dorosłe psy mogą zarażać się przez skórę lub podczas czyszczenia. Zakażenie powoduje ogólne osłabienie i niedożywienie oraz może prowadzić do śmierci szczeniąt.
Ludzie mogą zarazić się tęgoryjcami z nieumytych warzyw lub chodząc boso po piasku i ziemi.
Nicienie sercowe
Od kilku już lat w Polsce rozprzestrzeniają się na psy poprzez ukąszenia komarów. Pasożyty te osiągają długość do ok 35cm długości, żyją w sercu i tętnicach, które przenoszą krew z serca do płuc. Nicienie te wpływają na funkcjonowanie serca, powodując uszkodzenia naczyń i powstawanie skrzepy krwi ,a w konsekwencji doprowadzić do śmierci w przypadku nieleczenia.

W przypadku zarażenia Twój pies może kaszleć , mieć problemy z oddychaniem i odczuwać inne objawy ze strony układów krążenia i oddechowego.
Włosogłówki
Pasożyty te żyją w przewodzie pokarmowym , w okolicy, gdzie spotykają się małe i duże jelita. Tutaj ssą krew swoich gospodarzy. Psy mogą zarazić się nimi poprzez sażoną glebę lub poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym psem. Mogą być przyczyną biegunek, nawet krwawych ,, gdy w jelicie osadzone są ich duże liczby.
Tasiemce
Psy zarażają się tasiemcami poprzez wylizywanie się i połykania pcheł , które są nosicielami tego pasożyta. Tasiemce absorbują niektóre składniki pokarmowe z jelita psa, głównie wit z grupy B. Tasiemiec składa się z małych segmentów, każdy o wielkości ziarna ryżu, człony te mogą być wioczne w kale i czasami można je zaobserwwać wokół odbytu psa.

Raz na jakiś czas warto wykonać badania krwi oraz badania kału, żeby skontrolować skuteczność leków oraz sprawdzić ogólny stan zdrowotny zwierzaka.